elektronska zbornica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Google Sketchup

Ići dole

Google Sketchup Empty Google Sketchup

Počalji  shon koneri Pet Sep 25, 2009 4:21 pm

Google Sketchup 302717

http://sketchup.google.com/

cheersGoogle Sketchup 20358374

Program je toliko intuitivan i jednostavan za korišćenje da ukoliko otpratite tri kratka tutorijala koji vas vode korak po korak kroz proces kreiranja kuće, za svega dvadesetak minuta korišćenja programa bićete u mogućnosti da napravite zaista impresivne modele koji će prevazići sva vaša očekivanja. Sam naziv programa najbolje opisuje kompletnu filozofiju kreiranja 3D objekata – iz jednostavne dvodimenzionalne skice nekog objekta veoma lako se izvlači treća dimenzija, što definitivno nije slučaj s drugim programima za 3D crtanje.

Po pokretanju SketchUpa, ispod linije sa alatima na vrhu ekrana, pred korisnikom se nalazi velika trodimenzionalna radna površina sa koordinatnim osama iscrtanim raznobojnim linijama, u čijem se koordinatnom početku nalazi crtež čoveka koji stoji (svrha mu je da stvori osećaj prostora). Set alata koji se koristi za crtanje je minimalan i sastoji se od alata za kreiranje pravih linija, pravougaonika, kružnica, krivih linija, alata za crtanje slobodnom rukom, kao i alata za kreiranje poligona. Svi alati, dakle, namenjeni su kreiranju osnovnih dvodimenzionalnih oblika. Dvodimenzionalni elementi dobijaju treću dimenziju korišćenjem alata koji im daju dubinu – alata push-pull koji radi sa površinama i alata move koji radi sa linijama koje se nalaze na površinama. Šta to u praksi znači, objasnićemo na jednostavnom primeru kreiranja kuće. Za početak je dovoljno na tlu iscrtati pravougaonik koji predstavlja osnovu kuće, koji se potom korišćenjem push-pull alata izvlači nagore kako bi kuća dobila svoju visinu. Kada se to učini, dobijen je kvadar. Naravno, kući je potreban i krov, a njega ćemo napraviti korišćenjem linije i alata move. Na gornjoj površini kuće (ploči) po sredini ćemo izvući liniju od kraja do kraja. Potom korišćenjem move alata tu liniju povlačimo nagore, pri čemu dolazi do kreiranja iskošenih krovnih površina i osnovni oblik kuće je gotov! Rad na detaljima kuće je takođe jednostavan. Prozore na kući je moguće jednostavno nacrtati kao pravougao

nike na površinama zidova, koji se potom mogu „utisnuti” unutra ili izvući napolje. Uopšte, bilo koja zatvorena površina, uključujući i one koje se dobijaju crtanjem slobodnom rukom, može se jednostavno razvući i time dobiti treću dimenziju.

Prilikom crtanja Google SketchUp korisniku daje veoma korisne informacije o tome gde se nalaze početne i srednje tačke linija ili poligona, o tome kada je kursor na liniji ili izvan nje, kao i o tome da li je kvadrat koji ste nacrtali zaista kvadrat ili pravougaonik. Uz tendenciju da se Google SketchUp koristi kao alat za projektovanje realnih objekata javlja se i potreba da dimenzije budu precizno definisane, pa je u set alata dodat i metar kojim je moguće precizno izmeriti dimenzije kreiranog modela, postaviti konstrukcione linije preko kojih se mogu crtati elementi ili vršiti reskaliranje kreiranog objekta.

Kada su načini prikazivanja modela u pitanju, Google SketchUp nudi različite varijante – od klasičnog popunjenog modela, preko rentgenskog pogleda u kojem su stranice objekta providne, do žičanog modela kod kojeg su prikazane samo konture objekta. Sagledavanje modela je moguće iz svih uglova, pri čemu se scena jednostavno rotira po svim osama, zumiraju se određeni delovi, a postoji i alat koji simulira „hodanje” oko objekta. Brzina i glatkoća kojom se sve ove operacije obavljaju zaista je impresivna za jedan program ovog tipa. Kada je senčenje scena u pitanju, Google SketchUp nudi pristup senčenju povezan sa dobom dana i danom u godini. Korisnik pomoću klizača bira doba dana i godine, na osnovu čega program proračunava ugao pod kojim svetlost pada na scenu i kreira senke odgovarajućih dimenzija i orijentacije.

Završni deo svake kreacije svakako predstavlja dodeljivanje materijala stranicama kreiranog objekta, pri čemu Google SketchUp nudi predefinisanu paletu od preko 100 materijala koji uključuju staklo, drvo, vegetaciju, metal i jos nekoliko često korišćenih grupa materijala. Dodeljivanje materijala površinama podseća na bojenje zatvorenih površina u klasičnim programima za 2D crtanje – izabere se materijal ili boja popune, klikne se na željenu površinu i Google SketchUp će je popuniti do njenih granica. Naravno, ukoliko ponuđeni materijali ne zadovoljavaju vaše potrebe, korišćenjem ugrađenog editora jednostavno se dodaju novi.

Google Sketchup Gs2h
shon koneri
shon koneri
Admin

Broj poruka : 358
Datum upisa : 23.08.2009
Godina : 58
Lokacija : zavičaj

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu